Galeria AT

 

 

MACIEJ KURAK

Pasożyt - wersja demokratyczna / Sponger - democratic version

 

17 - 28.10.2011

 

 Maciej Kurak (ur. 1972r. w Poznaniu); w latach 1993-1998 studiował w ASP w Poznaniu. Dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej (Serigrafia). Od roku 1998 jest pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2004 roku współpracował z poznańską grupą artystyczną Wunderteam (R. Jakubowicz, W. Duda). W 2005 roku został laureatem nagrody DB Banku „Spojrzenia”, w konkursie na najlepszego w Polsce artystę młodej generacji organizowanym przez Galerię Zachęta w Warszawie. W styczniu 2009 roku otrzymał Paszport „Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych za rok 2008. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w Galerii Garbary 48, Poznań, CSW Inner Space, Poznań, University of Tennessee, USA, „Precedens 01”, Tarnowskie Góry, Galerii Wschodnia, Łódź, Galerii Wieża Ciśnień, Konin, Galerie 2yk, Berlin, Targi Sztuki „Art Poznań”, CRP Orońsko, „Poznań Art Now”, Łódź, Stary Browar, Poznań, Galerii Zachęta, Warszawa. W Galerii AT prezentował swoją pracę p.t. „to tu to tam” w roku 2006. Jest także autorem wielu działań/interwencji artystycznych w przestrzeni otwartej, publicznej w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

W swojej sztuce Maciej Kurak wykorzystuje niejednokrotnie przestrzeń architektoniczną, zarówno prywatną (np. mieszkania prywatne), jak i publiczną aglomerację miejską. Prace artysty w formie zaskakującej prowokacji intelektualnej kształtują nowe myślenie publiczności/odbiorców - zarówno o przestrzeni, w której się znajdują, jak i prowadzą do zredefiniowania schematycznych i obiegowo utrwalonych stereotypów. Punktem wyjścia w twórczości Kuraka (odnoszącej się przede wszystkim do przestrzeni) stała się gra ze skalą przedmiotów oraz problem architektury jako nośnika historii. Bardzo często realizacje artysty celowo wprowadzają widza w błąd, oddziaływują na niego poprzez efekt zaskoczenia, czy uwikłanie w trójwymiarową iluzję.Jak sam twierdzi, "chęć jak najbardziej płynnego wkomponowania i wpisania się w zastaną rzeczywistość przy jednoczesnym minimalnym jej zachwianiu to cechy, które powodują że przy dużym współczynniku koherencji z całą infrastrukturą miejską, można całkowicie zmienić dotychczasowe spojrzenie na otaczającą nas aglomerację".

W nowym projekcie artystycznym prezentowanym w Galerii AT p.t.  „Pasożyt – wersja demokratyczna” Maciej Kurak nawiązuje bezpośredni dialog z ideą działalności młodego artysty, który „pasożytuje” na instytucjach kultury, placówkach wystawienniczych, m.in. czasowo w nich mieszkając i traktując je jak potencjalnego „żywiciela”. Na tym pokazie Maciej Kurak stworzył dla zaproszonego Arka Pasożyta potencjalną możliwość zamieszkania w odizolowanej od publiczności przestrzeni; w specjalnie w tym celu zbudowanym wąskim terytorium bytowania.

 więcej o artyście na stronie:  http://www.maciejkurak.com/   

 


 Mateusz Maria Bieczyński tekst o projekcie Macieja Kuraka.

Zofia Małkowicz tekst w Obiegu

-------

 Maciej Kurak; born 1972 in Poznan
education 1993 - 1998  Academy of Arts in Poznan, graduated -P.h.D.
Works from 1998 as an assistant, screen printing / workshop at Academy of Arts in Poznan.
Now he is Professor (Computer graphics studio) in University of Art in Poznan.
Maciej Kurak is an author of site specific installations, winner of Deutsche Bank Prize
for the Best Polish Young Artist in 2006. He is the master of starling situations
in galleries or art institutions and intervention in architecture and urban scenery.
He lives and works in Poznan