Galeria AT

 
 
RYSZARD ŁUGOWSKI
 
Jowisz Io i inne ciała / Iovis Io and other celestial bodies
 
20.02 – 03.03.2006

 


 

„Jowisz IO i inne ciała” 

TO TYTUŁ NAJNOWSZEJ WIDEO-INSTALACJI RYSZARDA ŁUGOWSKIEGO. W PRACY TEJ AUTOR REZYGNUJE Z ELEMENTÓW ODNOSZĄCYCH SIĘ DO WYDARZEŃ CZY PROBLEMÓW, KTÓRE NIESIE ZE SOBĄ ROZWÓJ NASZEJ CYWILIZACJI, KTÓRE BYŁY SILNIE AKCENTOWANE W JEGO POPRZEDNICH REALIZACJACH, NAWIĄZUJĄCYCH BEZPOŚREDNIO DO KONKRETNYCH WOJEN, ZAMACHÓW, PRZEŚLADOWAŃ RELIGIJNYCH CZY ZACHOWAŃ SPOŁECZNYCH. W TEJ INSTALACJI PODEJMUJE SWOISTĄ GRĘ Z WIDZEM.

DOKONUJĄC DYSKRETNEGO ZABIEGU, ARTYSTA SYGNALIZUJE SZERSZY PROBLEM POJAWIAJĄCY SIĘ W JEGO OSTATNICH PRACACH – PROBLEM KOMUNIKACJI I MANIPULACJI WIZUALNEJ, WSZECHOBECNEJ W ŚWIECIE DRĘCZONYM TERROREM, STYMULOWANYM PRZEZ MEDIA, KTÓRY WCIĄŻ NIE JEST UPRAGNIONYM OCEANEM SPOKOJU.

TERAZ ARTYSTA ZAPRASZA NAS DO KONTEMPLACJI WIDOKU POWIERZCHNI KSIĘŻYCA. KILKUGODZINNE NAGRANIE PREZENTUJE OBRAZ, KTÓRY FASCYNOWAŁ WIELE POKOLEŃ NASZYCH PRZODKÓW. BYŁ TEŻ INSPIRACJĄ DLA POWSTANIA WIELU TWORÓW INTELEKTUALNYCH, IDEI WE WSZYSTKICH KULTURACH NA NASZEJ PLANECIE.

 ,,…TWORZYLI OBRAZ NIEBA, ..TWORZYLI FANTASTYCZNE OPOWIEŚCI ZWANE MITAMI, ..OPOWIEŚCI TRAKTUJĄCE O TYM, W JAKI SPOSÓB POJAWIA SIĘ KONDYCJA LUDZKA, ..MIMO ŻE MOŻEMY OKREŚLIĆ NIEKTÓRE ROZWAŻANIA NASZYCH PRZODKÓW MIANEM NAUKOWYCH - WYSIŁKI TE ZASPOKAJAŁY POTRZEBY RELIGIJNE”. (ANTHONY AVENI ,,ROZMOWY Z PLANETAMI” 1992).

POWIĘKSZENIE KSIĘŻYCA UJAWNIA DRAMATYCZNY WIDOK POWIERZCHNI ZORANEJ KRATERAMI. TO GIGANTYCZNA TARCZA STRZELNICZA NOSZĄCA ŚLADY KATAKLIZMÓW KOSMICZNYCH SPRZED MILIARDÓW LAT. PROJEKCJI PRZECIWSTAWIONY JEST INNY OBRAZ OGLĄDANY W LUNECIE ASTRONOMICZNEJ. SPROWADZA ON NAS NA ZIEMIĘ, STAWIA PYTANIE O WIARYGODNOŚĆ NASZYCH WYOBRAŻEŃ. 

[Ryszard Ługowski]