Galeria AT

 

 

ANDRZEJ SZEWCZYK

TOMASZ WAWAK

K. Niemczykowi

16 - 20.01.1995

 

Andrzej Szewczyk (ur. 1950r. – zm. 2001r.); w latach 1974 - 1970 studiował na Śląskim Uniwersytecie w Katowicach. Był wykładowcą na Śląskim Uniwersytecie, filia w Cieszynie. Od 1978 roku związany jest z Galerią Foksal w Warszawie, w której wielokrotnie prezentował swoje prace. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w AIR Gallery, Londyn, w Demarco Gallery, Edynburg, w Galerie Johanna Ricard, Norymberga,  w Galerie Altair, Turyn, w Muzeum Sztuki, Łódź, oraz brał udział w XI i XII Biennale w Paryżu, w XVI Biennale w Sao Paulo, w "Europa, Europa" w Bonn. Struktura prac Andrzeja Szewczyka zabiera przede wszystkim problemy pojmowania fenomenu pisma, Litery. Tworzy swoiste biblioteki "książek" lub jak sam je określa, słowników czy manuskryptów. Nie zawierają one aspektów symbolicznych, są raczej same w sobie "odpowiednikiem bytu". Tworzy je używając takich materiałów jak ołów, wosk, sól, drewno dębowe, istotnych i nierozerwalnie związanych z naczelna ideą swojej twórczości, przywołującej raczej skojarzenia ze starymi praktykami magicznymi niż pulsacją współczesnego umysłu. Więcej na Culture.pl

 
Tomasz Wawak (ur. 1947r.); studiował w pracowni malarstwa w ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1974 roku. W swojej twórczości zajmuje się rysunkiem, książką artystyczną, wykonuje obiekty przestrzenne np. z cienkiego drutu. Od lat siedemdziesiątych Wawak pracuje nad oryginalne koncepcją rysu w książkach.
 
Wystawa Andrzeja Szewczyka i Tomasza Wawaka w Galerii AT była poświęcona pamięci zmarłego w 1994 rok krakowskiego poety Krzysztofa Niemczyka.