Galeria AT

 

MARIUSZ KRUK

bez tytułu / without title

06 - 10.12.1993

Mariusz Kruk (ur.1952r. w Poznaniu); studiował malarstwo w PWSSP Poznań. Dyplom uzyskał w 1982r. W latach 1983 - 1987 był członkiem grupy Koło Klipsa. Prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Akumulatory 2, Poznań /1983/, w Galerii Krzysztofory, Kraków /l984/,w Centrum Sztuki Współczesnej. Warszawa /1991/, w Galerie Schröder, Mönchengladbach /1992/, w Galerie Gutsch, Berlin /1993/, oraz brał udział w "Polish Realities", Glasgow /1988/, w Kunst Europa, Bonn /1991/, w Dokumenta IX, Kassel /1992/. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Mariusz Kruk zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją. Do realizacji swoich prac najczęściej artysta wykorzystuje stare, używane meble, elementy garderoby, instrumenty muzyczne, kieliszki, talerze etc. Stwarza w ten sposób nowy, nieoczekiwany i zaskakujący w klimatach "świat", bliski poetyce surrealistycznej i refleksji egzystencjalnej.

"[...] Obiekty i całe sytuacje budowane przez Mariusza Kruka nie mają bynajmniej stanowić cytatu z rzeczywistości, jak to miało miejsce u licznych twórców posługujących się tzw. "przedmiotem gotowym" albo "obiektami znalezionymi". Mówić on się raczej zdaje, że poszczególne jego realizacje to właśnie rzeczywistość sama w jednym ze swoich wcieleń, że nie ma niczego więcej poza natrętną obecnością przedmiotów i całych zamkniętych ich konfiguracji, niczego poza chaosem i nawarstwieniem się niespójnych doświadczeń i poza pokusą ucieczki w złudzenia". /Jaromir Jedliński "Nie pokoje" 1991/